Coraz więcej klientek salonów fryzjerskich dopytuje o różnie pomiędzy stylingiem a trwałą. Czym się różnią od siebie?
Trwała była kiedyś bardzo modna. Wiele osób pamięta jeszcze, jak co trzecia spotykana osoba miała na głowie loczki, mokrą włoszkę lub po prostu delikatne afro. Przy dobrze wykonanej trwałej powinniśmy otrzymać loki mniej lub bardziej skręcone. Jest to uzależnione od wielkości wałków, które fryzjerka zastosuje oraz techniki ich nakręcenia.
Tak wykonane loki utrzymają się aż się zetnie włosy. Mogą się także delikatnie pierzyć gdy włosy podrosną na tyle, że przed trwałą pojawi się prosty włos.
Trwała jest zabiegiem mocno przesuszającym i uwrażliwiającym włosy. Pod względem obciążenia dla włosa, jest to drugi tak mocny zabieg ponieważ, jak sama nazwa wskazuje, na trwałe zmieniamy ich strukturę.
Jak dbać o trwałą? Po jej wykonaniu nie powinno się myć włosów przez jeden do dwóch dni, bo przez ten czas fryzura się utrwala. Kolor można wykonać dopiero dwa tygodnie po trwałej i nie wolno przy tym robić np. mocnego blondu, bo włosy mogą tego nie wytrzymać. Kolor po tym zabiegu również staje się lekko matowy a oksydant czyli woda utleniona w farbie lekko może rozkręcić trwałą.
Styling jest to najprościej mówiąc bardzo delikatna trwała. Pamiętajmy także, że ten zabieg robi się na innych kosmetykach, najczęściej przy pomocy pianki. Piankę trzyma się na włosach przez 10 do 15 minut. Najczęściej wystarcza równo dziesięć minut, po których nakłada się kompres i utrwala styling. Włos, w zależności od jego podatności, odbije się od nasady, może się delikatnie sfalować lub powstać delikatne loki. Z upływem czasu styling rozpada się i nie jest widoczna linia odrastania włosów.
Dzięki stylingowi modelowanie jest łatwiejsze i utrzymuje się przez dłuższy czas. Styling wygląda bardziej naturalnie na włosach niż trwała. Można go powtarzać co 3-4 miesiące. Styling zaleca się robić do maksymalnej długości włosów do ramion. Czym dłuższe, tym szybciej rozpada się efekt. Dobrze wykonany daje świetny efekt!
Grzechy fryzjerów podczas trwałej lub stylingu
Przy tym zabiegu, włos musi być dobrze przygotowany. Klientka powinna przyjść z lekko przetłuszczonymi włosami. Fryzjer powinien delikatnie umyć włosy, ale nie skórę głowy. Należy podsuszyć włosy, dobrać i nakręcić odpowiednie wałki. Gumki powinny być odciągnięte specjalnymi patyczkami (jeżeli fryzjer tego nie zrobi będą widoczne linie gdzie gumka uciskała do włosów jak i również włosy nie będą odbite od nasady).
W trakcie wykonywania stylingu, po nałożeniu pianki należy ją zmyć po 10 minutach. Maksymalnie można przedłużyć ten czas o trzy minuty. Niektórzy fryzjerzy wydłużają ten czas ponad dwukrotnie i wtedy jest to już trwała a nie styling. W przypadku trwałej, po nałożeniu płynu należy kontrolować skręt włosów. Pierwszy raz już po 15 minutach. Następnie zaleca się sprawdzanie włosów co pięć minut (chyba, że fryzjer zna bardzo dobrze klientkę, wtedy można wydłużyć ten czas nawet do pół godziny). Maksymalnie płyn może być na włosach 60 minut. Później włosy zaczynają się bardzo niszczyć i z pewnością nie zostaną zakręcone i tworzy się na głowie tzw. pierze.
Wiele osób błędnie myśli, że trwałą czy styling robi się na całej głowie. Tymczasem na krótkich włosach te zabiegi wykonuje się tylko na koronie głowy. Nie ma również możliwości pokręcenia samych odrostów. Należy ponownie wykonać zabieg nakręcając na wałek cały włos.